Připravujeme

Obsah:

LEDEN / ÚNOR 2019

Mercedes-Benz Maybach Vision 6
Milník elektromobility
Fenomén vozů SUV
Tesla Roadster 2020
Pirelli kalendář 2019

A ještě mnohem více...

image_8437

Koberce a další textilie vdechují vašemu bytu duši

Myslíte si, že textilie musí být z důvodu zachycování prachu v domácnosti minimalizovány? Domníváte se, že není třeba doma experimentovat, nebo naopak uvažujete o větších změnách ve vzhledu vaší domácnosti? Podívejte se s námi na možnosti, jak si co nejlépe poradit s výběrem textilií do bytu či rodinného domu.

Textilie vdechují domovu duši

Zejména mužská část populace má často tendenci domnívat se, že textilie nehrají při zařizování bytu či rodinného domu velkou roli. Není to však vůbec pravda. Právě textilní doplňky jsou ty elementy, které z domu vytváří pravý domov. Příkladem jsou zejména záclony, které dokážou zútulnit i jinak velmi nehostinný výhled z okna, a podobně. Koberce, záclony, závěsy, přehozy, polštáře a další pak propůjčují domácnosti nádech bezpečí a příjemné atmosféry. Správně vybrané textilní doplňky nezřídka dokážou i změnit celý optický ráz místnosti, kterou mohou oživit či naopak harmonicky utlumit, což je doporučováno například pro prostředí ložnic.

Záclony a závěsy hrají v atmosféře bytu prim

Pomyslný primariát ve významu pro naladění atmosféry domova nesou z textilií koberce společně se záclonami a závěsy. Při pořizování záclon a závěsů je pak nejdůležitější technické zhodnocení způsobu jejich zavěšení, od něhož se pak odvíjí další kroky. Mohou být upevněny prostřednictvím klasických žabek nebo přímo navlečeny na tyči pomocí poutek či samozřejmě existují i další způsoby jejich instalace. Zde je třeba myslet i na to, že záclony a závěsy se budou sundávat a věšet při jejich praní, což může být v prašnější domácnosti celkem často. Je tedy třeba mít na paměti, že klíčový je takový způsob uchycení, který nebude vadit ani při opětovném sundávání a věšení zpět. Například uchycovat těžký závěs prostřednictvím velkého množství žabek může být značně monotónní a nezáživnou činností.

Esenciálním faktorem vlastního výběru látky, ze které budou záclony a závěsy ušity, je pak jejich požadovaná světelná propustnost či naopak zatemňovací schopnost. Například obyvatelé bytů na rušných ulicích či v přízemí budov mohou uvítat netransparentní materiály, které je ochrání před nechtěnými pohledy. Záclony však nezřídka mohou zajišťovat jak krycí, tak transparentní funkci současně, tedy budou velmi světelně propustné, avšak nebude jimi možné nahlížet do bytu zvenčí. Závěsy by pak především v ložnici měly být dostatečně světelně izolující, protože kvalitnímu spánku se nic nemůže vyrovnat. Jako alternativa k závěsům může dobře posloužit i stahovací roleta, jen je zapotřebí vybrat kvalitnější mechanismus, který nebude potřeba ihned dát do opravy.

Koberce, které byt zútulní

Jakkoliv jsme při výběru koberce sváděni pohlížet na něj pouze z estetického hlediska, měli bychom v první řadě zohlednit způsob jeho čištění, zvláště bydlí-li v domácnosti také malé děti či zvířata. Sebekrásnější koberec, který neodolá občasným nehodám, není pro tento typ domácnosti ten pravý. Pro velmi frekventované prostory je možné pořídit i speciální zátěžový koberec, který však nebývá příliš esteticky vhodný. Existuje však naštěstí velký výběr tradičních koberců, které jsou jak odolné vůči znečištění, tak zároveň působí i velmi vkusně.

Při výběru koberce je třeba se zaměřit na několik parametrů zároveň, ty spočívají ve tvarech, barvách i rozměrech. Typ koberce se odvíjí také od zvyklostí, které panují ve vaší domácnosti. Chodíte-li často bez bot, budete se spíše orientovat na koberce s vysokým vlasem, jste-li naopak v bytě stále v domácí obuvi, tento faktor pro vás nebude tak důležitý. Tvarově je možné zvolit koberec kulatý, oválný, obdélníkový, čtvercový či asymetrický. Kruhové a oválné tvary pak působí velmi harmonicky. Samozřejmě výběru tvaru musí předcházet pečlivé zaměření, aby výsledně položený koberec ničemu nepřekážel a jeho vzhled byl minimálně narušován na něm umístěnými předměty. Zajímavý článek o využit textilu v bytě.

Nakupovat lze i z domova

Nemáte-li příliš v oblibě obchodní centra a fronty u pokladny, můžete zvolit variantu nakupování online, kdy lze takto zajistit takřka veškeré textilní zboží do bytu včetně koberců. V dnešní době jsou popisy zboží uváděné na jednotlivých e-shopech velmi detailní, fotografie jsou poskytovány ve velice vysoké kvalitě a je nabízena i možnost online konzultací, takže lze zboží vybrat skutečně pečlivě a s rozvahou. Získáte-li nakonec přece jen pocit, že jste pořídili zajíce v pytli, zboží lze vždy vyměnit za jiné.

Samozřejmě nemusíte možnost nakupování prostřednictvím internetu využít, jakkoliv jsou její výhody velmi lákavé, a můžete se vydat na obhlídku zboží do obchodního centra osobně. Internet vám ovšem může předem napovědět, na co se zaměřit a co lze naopak s klidným svědomím vynechat. Pamatujte si však, že se rozhodujete vy, a snažte se odolat vlivu všudypřítomné reklamy. Jen tak budete s výsledkem nákupu skutečně spokojeni.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

FOTOREPORTY

AKCE

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

      

Další portály mediální skupiny HMG:

      

TOPlist