Připravujeme

Obsah:

ZÁŘÍ / ŘÍJEN 2019

Mercedes-Benz Maybach Vision 6
Milník elektromobility
Fenomén vozů SUV
Tesla Roadster 2020
Pirelli kalendář 2019

A ještě mnohem více...

image_8437

Přestavba půdy v obytné podkroví

Přestavba podkroví tak, aby bylo vhodné pro bydlení, je ideálním řešením rozšíření obytné části domu. V malém domě nebo bytě je pro větší rodiny soužití nepohodlné. Všichni ztrácejí svůj komfort a je potřeba přemýšlet o vytvoření dalších místností, které každému poskytnou potřebné soukromí.

Všechna podkroví ale nejsou vhodná k rekonstrukci. „Nemovitosti, ve kterých se prostor přímo pod střechou dá bez problémů předělat na obytnou plochu, mají sedlové a mansardové střechy. Pokud má dům jiný typ střechy, jako například valbovou, pultovou nebo stanovou, není jistota, že bude splňovat stavební a dispoziční požadavky na obydlení. V takovém případě je nutné nejdříve odborné posouzení statika a architekta,“ vysvětluje Richard Klička, odborník na stavbu z projektových marketů HORNBACH.

Doporučení odborníka a potřebná povolení

Tvar střechy, její sklon, světlou výšku místnosti či statiku dokáží zhodnotit pouze odborníci. Právě ti nejlépe znají aktuální legislativu a stavební normy, které musí stavby splňovat. Pouze odborník může posoudit, zda konstrukce domu unese tíhu nově vytvořeného prostoru, nebo zda některé části krovu nejsou vlivem deformace, napadením dřeva houbami či hmyzem, vhodné k sanaci. Dobré je také posoudit stav střešní krytiny a spojovacích prvků, které mohou ztížit rekonstrukci a značně navýšit rozpočet stavby. Odborné posouzení stavby na začátku může odhalit na první pohled skryté závady, které by mohly průběh rekonstrukce překazit nebo prodloužit.

Stabilita konstrukce a dostatek světla

Ideální konstrukcí na podkroví je krokvová soustava bez vazných trámů nebo hambalková s příčnými vzpěrami. Poškozená nosná konstrukce se musí vyměnit a nová přizpůsobit podle pokynů statika a architekta. Vždy je důležité zvážit nosnost, protože by konstrukce tíhu nové krytiny a zateplení nemusela unést. Dřevěné části se ošetří proti houbám a dřevokaznému hmyzu.

Důležitým požadavkem při přestavbě podkroví je také dostatek světla. Při výběru oken je podstatné myslet na celkovou rekonstrukci a dispoziční řešení prostoru, tedy počet místností a jejich velikost. „Podkroví se dá přesvětlit okny v průčelí, vikýřem nebo velkými střešními okny. Oblíbeným řešením se stávají světlovody, které dokáží světlo usměrňovat přesně tam, kde je potřeba,“ popisuje Richard Klička z HORNBACHU. „Při montáži střešních oken je nutné věnovat zvýšenou pozornost napojení střešního pláště na konstrukci okna. Prosakující vlhkost by mohla po čase okno deformovat.“

Izolace střechy

Při rekonstrukci podkroví je ideální volbou technologie suché stavby, díky níž zamezíte zbytečné vlhkosti. „Suchá výstavba je moderní technologie s minimem mokrých zásahů jako je třeba zdění, malta nebo lepení, právě proto je vhodná do všech interiérů,“ radí Richard Klička. Suchý postup se může použít při izolaci, stavbě střešních pohledů i realizaci podlah.

Základem suché montáže izolace jsou pásy ze skelné vaty a sádrokartonové desky. Ty se připevní na nosnou konstrukci, zatmelí a vyztuží se páskami. „Prostor mezi jednotlivými trámy se utěsní izolační vatou, která se mezi krokvemi přikryje parotěsnou fólií, aby se zabránilo průniku vlhkosti. Jednotlivé pásy fólie se neprodyšně slepí dohromady. Kvalitní izolaci oceníte nejen v zimě, ale také v létě,“ doporučuje Richard Klička.

Stavba stěn a podlahy

Stejný postup suché stavby se aplikuje i při izolaci stěn. Po montáži izolačních pásů skelné vaty a její překrytí parozábranou se připevní kolmo na nosníky dřevěné konstrukce krokví profily na uchycení desek. Sádrokartonové desky nařezané do požadovaných rozměrů se připevní pomocí šroubů na všechny stěny místnosti. Po osazení podkroví sádrokartonovými deskami zbývá ještě zakrýt spáry a upravit rohy a sokly lištami.

Suchý proces volte také při stavbě podlahy. Nerovnosti se vyrovnají suchým podsypem, na který se umístí vrstva tepelné a zvukové izolace. Po položení izolační vrstvy se pokračuje tzv. roznášecí vrstvou. „Je to plocha, která slouží k rovnoměrnému roznesení zatížení na izolační vrstvu podlahy a zabrání tak jejímu poškození,“ vysvětluje Richard Klička z HORNBACHU a dodává: „Tuto vrstvu vytvoříte použitím sádrokartonových, dřevotřískových či betonových desek.“ Podlahu je nutné oddělit od stěn a příček dilatační mezerou. Na takto připravenou podlahu lze položit dlažbu, koberec, parkety nebo PVC krytinu.

Jak zlepšit vlastnosti podkroví

Zakrýt nerovnosti stropu nebo zlepšit tepelné, akustické či protipožární vlastnosti místnosti je možné pomocí sádrokartonových podhledů. „Kombinací závěsného podhledu s tepelnou izolací z minerálních vláken se vyřeší nejen tepelná izolace stropu, ale také se zlepší akustika a požární ochrana podkroví,“ říká Richard Klička z HORNBACHU. Použít se mohou klasické sádrokartonové anebo kazetové desky. Právě výběru desek by se měly přizpůsobit nosné profily, na které se připevní. Sádrokartonové desky se mohou využít i při montáži příček.

Více informací na: www.hornbach.cz

Přidejte se k nám na Facebooku – www.facebook.com/HornbachCZ

Video

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

FOTOREPORTY

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

  Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz   www.womenhouse.cz   www.luxuryhouse.cz 

www.gastrohouse.cz   www.celebrityhouse.cz   www.cinemahouse.cz   www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz   www.luxusniplaze.cz

www.nicemagazine.cz   www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz 

  www.inspirovanikrasou.cz   www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.luxusniplaze.cz    www.podcasthouse.cz    www.menhouseman.cz  

TOPlist