Doporučujeme

V kinech od listopadu:


JAMES BOND - 007

NENÍ ČAS ZEMŘÍT


image_11042

Jaká okna jsou vhodná do dřevostavby?

V otázce „Jaká okna vybrat do dřevostavby?“ se neshodnou odborníci ani majitelé dřevostaveb. Jedni tvrdí, že do dřevostavby patří výhradně dřevěná okna. Jiní nedají dopustit na hliníková okna, která podle nich skvěle doplňují a kompenzují přirozené vlastnosti dřevostaveb. Řadě lidí pak připadá nemyslitelné použít u dřevostavby plastová okna. I ta však mohou pro někoho být vyhovující.

Klíč k odpovědi na tuto otázku spočívá v tom, že ta pravá okna znamenají pro každého něco jiného. Výběr je dnes opravdu velký, a tak si všichni mohou vybrat podle svých potřeb, vkusu i finančních možností. Kromě toho by volba typu oken měla odpovídat také vzhledu domu a úrovni standardů.

Různé dřevostavby, různé preference materiálů...

Do dřevostaveb v klasickém stylu, jako jsou nejrůznější sruby nebo roubenky, nejlépe sednou dřevěná, případně špaletová dřevěná okna. U moderních dřevostaveb už není volba tak jednoznačná. I do nich perfektně sedí dřevěná okna. Kvalitní dřevěná Eurookna mají vynikající tepelně izolační vlastnosti, což je důležitým požadavkem především u nízkoenergetických a pasivních staveb.

Hliníková okna jsou žádanou alternativou zejména do designových dřevostaveb s velkými prosklenými plochami, jelikož dokážou nabídnout kvalitní a stabilní velkoformátová okna, a současně se vyznačují minimální potřebou údržby. Kompromisem mezi dřevěnými a hliníkovými okny pak mohou být dřevohliníková okna, která spojují přednosti dřevěných oken s výbornou ochranou proti povětrnostním vlivům z vnější strany, a to díky hliníkovému opláštění.

Nezapomínejme ovšem, že dřevostavba může být také nízkonákladovým bydlením v podobě panelové dřevostavby, jenž zvenčí vypadá jako omítnutý zděný dům. Právě v takovém případě se nabízí zvolit okna plastová. Jedná se totiž o ekonomickou variantu, která je zároveň pro tento typ domu vzhledově přijatelná.

Plastová okna

Výhody: nízká cena, snadná údržba, široká nabídka barev

Nevýhody: vzhled, nejsou ekologická, mohou se z nich uvolňovat zdraví škodlivé látky, omezená velikost (nehodí se pro velké prosklené plochy)

Dřevěná okna

Výhody: přírodní materiál i vzhled (recyklovatelnost), tvarová stabilita a rozměrová stálost, výběr z mnoha druhů dřevin, výborné tepelně izolační vlastnosti

Nevýhody: náročné na údržbu, omezená odolnost vůči vlhkosti

Hliníková okna

Výhody: vysoká odolnost a dlouhá životnost, minimální údržba, moderní vzhled, vhodné i jako velkoformátová okna

Nevýhody: vysoká cena, levnější varianty mohou mít horší tepelně izolační vlastnosti než okna z jiných materiálů

Dřevohliníková okna

Výhody: výborné tepelně i zvukově izolační parametry, vysoká odolnost a životnost, moderní a elegantní vzhled, vhodná i pro pasivní a nízkoenergetické domy

Nevýhody: vyšší cena, nehodí se do vlhkého prostředí např. bazény

Technické vlastnosti oken/Vybíráme podle vlastností/technických parametrů oken

Důležitým parametrem, na který byste se měli při výběru ohlížet, je koeficient prostupu tepla celým oknem (Uw). Jeho hodnoty se u současné nabídky oken obvykle pohybují v rozmezí od 0,6 W/m2K cca do 1,2 W/m2K. Obzvlášť v případě pasivních a nízkoenergetických dřevostaveb je vhodné zvolit okna s izolačním trojsklem. Dále se zajímejte o bezpečnost oken a v případě, že je dům na frekventovaném místě, pro vás bude důležitý i hlukový útlum. Další důležité vlastnosti oken jako pevnost, vzduchotěsnost, vodotěsnost jsou dány použitými materiály i technologií výroby a mohou být ovlivněny také správnou instalací a údržbou.

Pro laika může být poměrně náročné se ve všech těchto možnostech orientovat. Nepodceňujte proto možnost konzultace s odborníky, která vám pomůže mnohé osvětlit a správně se rozhodnout.


Zdroj foto: Oknacreative.cz, Pixabay.com

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

FOTOREPORTY

AKCE

Generální partneři portálu:

 

Partneři portálu:

  Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist