V současné energetické krizi, kdy jsou elektřina a plyn drahé, dávají lidé přednost topení dřevem. Když se jim podaří koupit zásoby polen za výhodnou cenu, mohou ušetřit značnou sumu peněz. Kromě štípaného dříví je možné pro topení využít také dřevěné brikety a pelety. Které topivo se jeví jako nejlepší?
Když se rozhodnete topit štípaným dřívím
Necháte-li si domů přivézt již naštípané dříví, tak minimálně budete mít práci, ho někde složit. Je třeba vybrat vhodné místo, kde dřevo bude prosychat, aby se zbavilo vlhkosti. Tento proces trvá obvykle dva roky.
Na výběr máte různé druhy dřeva:
tvrdé – je dub, buk, habr,
měkké – smrk či borovice.
Větší výhřevnost má na objem tvrdé dřevo, je samozřejmě ale také dražší. Výrazně ušetřit lze tak, že si koupíte kmeny stromů, které si nařežete a naštípete sami. Dnes už naštěstí existují praktičtí pomocníci – motorové pily a štípače polen.
Dřevěné brikety
Další možností, jak topit dřevem, je pořídit dřevěné brikety. U nich oceníte kompaktní tvar, díky kterému se s nimi dobře manipuluje a také se dobře skládají. Uložené musejí být na suchém místě, nejlépe uvnitř sklepa či garáže. Jejich další výhoda tkví v nízkém obsahu vlhkosti. Díky tomu brikety mají vyšší výhřevnost, lépe hoří a produkují méně kouře a sazí. Tím se eliminuje riziko dehtování kouřovodů a komínu. S dřevěnými briketami je možné topit v kotli na pevná paliva, v krbových kamnech i v krbu. Dřevěné brikety jsou ekologickým topivem, jenž nezatěžuje životní prostředí jako třeba uhlí.
Jak se dřevěné brikety vyrábějí
K výrobě dřevěných briket je zapotřebí hydraulický či úderníkový briketovací lis. Pracuje pod tlakem a vložený materiál o vlhkosti do 12 % zhutňuje. Jako vstupní materiál slouží biomasa – opraná kůra, štěpky, piliny či hobliny, která vzniká při zpracování dřeva na pilách jako vedlejší produkt pro další zpracování.
Jakým druhem topiva vytápíte svůj rodinný dům?
Zdroj obrázků: Sergey / stock.adobe.com, Pixabay.com